اینترنت اشیاء یک سیستم از دستگاه های محاسباتی بهم پیوسته، ماشین های مکانیکی و دیجیتال و اشیاء است که با شناسه های منحصر به فرد (UID) و امکان انتقال داده از طریق شبکه بدون نیاز به انسان یا تعامل انسان با کامپیوتر عمل می کند.
اصطلاح اینترنت اشیاء همه چیز متصل به اینترنت را در بر میگیرد.
اینترنت اشیاء علاوه بر اینکه  شبکه ها را بهم نزدیک می کند، این امکان را به دستگاه ها می دهد تا نه فقط در مسافت های نزدیک بلکه در انواع شبکه ها ارتباط برقرار کنند و دنیایی بسیار متصل تر ایجاد کنند.
به طور کلی توسعه روزافزون فناوری اینترنت اشیاء در زندگی روزمره ما بدان معنی است که دنیای اطراف ما  باهوش تر می شود.
دستگاه های دیجیتالی فقط در جیب یا محل کار ما نیستند، بلکه به طور فزاینده ای در خانه ها و بسیاری از اماکن و شهرها قرار دارند. این دستگاه ها از طریق یک شبکه گسترده با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و نقش کلیدی در جمع آوری، تجزیه و تحلیل و نظارت بر داده ها و اطلاعات مربوط به محیط اطراف خود دارند که به اینترنت اشیاء معروف هستند.

علل گسترش فناوری اینترنت اشیاء

فناوری اینترنت اشیاء هر روز در حال توسعه و گسترش است و انقلابی در زندگی ما ایجاد کرده است، و بر اساس گفته متخصصان بیشترین تاثیر فناوری از زمان رایانش ابری است.
بسیاری از مصرف کنندگان در حال حاضر از مزایای اینترنت اشیاء بهره مند می شوند. زیرا محصولات خانگی محبوب متصل مانند بلندگو هوشمند Amazon Echo و ترموستات Nest از گوگل، در حال تبدیل شدن به استفاده رایج در ساختمان های سراسر جهان هستند.
تعریف اینترنت اشیاء به دلیل همگرایی چندین فناوری و تجزیه و تحلیل در زمان واقعی، یادگیری ماشین و حسگرها تکامل یافته است.
زمینه های سنتی سیستم های تعبیه شده، شبکه های حسگر بی سیم و اتوماسیون ساختمان در ایجاد اینترنت اشیاء نقش دارند.
در بازار مصرف، فناوری اینترنت اشیاء (IoT) مترادف ترین محصولاتی است که مربوط به مفهوم “خانه هوشمند” است و وسایلی مانند (سیستم روشنایی، سیستم امنیتی، سیستم های سرمایش و گرمایش، دوربین ها، تجهیزات برقی) که از یک اکوسیستم متداول و از طریق دستگاه های مرتبط مانند تلفن های هوشمند و بلندگو های هوشمند قابل کنترل است.
طی چند سال گذشته، اینترنت اشیاء (IoT) به یکی از مهمترین فناوری های قرن 21 تبدیل شده است.
اکنون که می توانیم اشیاء روزمره را از طریق دستگاه های تعبیه شده به اینترنت وصل کنیم، برقراری ارتباط یکپارچه بین فرآیندها و اشیاء امکان پذیر است.
با استفاده از محاسبات کم هزینه، پردازش ابری، کلان داده ها، و فناوری های تلفن همراه، می توان داده ها را با حداقل مداخله انسانی به اشتراک گذاشت.
در این دنیای به هم پیوسته، سیستم های دیجیتالی می توانند تعامل بین اشیاء متصل را نظارت و تنظیم کنند.

اینترنت اشیا

4 مورد از زیرساخت های اساسی برای فناوری اینترنت اشیاء

  • اتصال

پروتکل های شبکه اتصال تولید کنندگان داده (مانند حسگرها) و تحلیل کننده های داده را فراهم کرده است.

  • سیستم عامل های محاسبات ابری

افزایش در دسترس بودن سیستم عامل های ابری، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را قادر می سازد به زیر ساخت های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

  • یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل

با پیشرفت تکنولوژی در یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده ها، دسترسی به مقادیر متنوع و گسترده از داده های ذخیره شده در فضای ابری بیشتر شده است. همین موجب شده تولید کنندگان سریعتر و آسان تر داده ها را جمع آوری کنند.

  • هوش مصنوعی (AI)   

پیشرفت در شبکه های عصبی پردازش زبان طبیعی (NLP) را به دستگاه های IoT (مانند دستیار شخصی دیجیتال Siri ,Cortana ,Alexa) وارد کرده و استفاده از آن بسیار زندگی را آسان کرده است.


جهت اطلاع بیشتر از تجهیزات خانه هوشمند لوکسین می توانید به کاتالوگ محصولات مراجعه کنید. در صورتی که اطلاعات کافی را در کاتالوگ پیدا نکردید حتما با پشتیبانی لوکسین تماس حاصل نمایید و اطلاعات مورد نیازتان را از این طریق تأمین کنید.